Hoş Geldiniz
Ana Sayfa Ürünler Şifalı Bilgiler Faydalı Linkler Benim Sayfam Hakkımızda İletişim


Kategoriler


 Doğrulamak için tıklayınız


Ana Sayfa > Feng Shui > FENG SHUI VE RENKLERİN KULLANIMI 16-04-2012 - 11842 kere okundu.
 

FENG SHUİ VE RENKLER


Feng Shui 'de her renk ortama farklı bir kalitede enerjiyi getirmektedir. Feng shuide renk kullanımına hakim olmak size daha iyi bir ortam oluşturmak için güçlü feng shui araçları verecektir. Doğru renklerin kullanımı ile herhangi bir ev ya da ofis için harikalar yaratabilirsiniz. Feng shuide renk kullanımı, bir alanda uyum ve dengeyi sağlamak için gereken enerjileri getirmek amacıyla kullanlıır.

Bu yazı hangi rengin hangi yaşam alanınızda neden kullanılabileceğine dair ipuçlarını içermektedir.

1. Feng Shui Açısından Kırmızı Renk: ATEŞ ELEMENTİ: Tutku, cesaret, romantizm

Kırmızı renk, feng shui'nin Ateş elementini temsil eden en güçlü feng shui rengidir. Canlı kırmızı renk, evinize sevinç, heyecan ve enerji getirir ve cinsel arzuları canlandırır. Kırmızı, Çinde şans ve mutluluğu, Hindistanda evliliği, Batı da ise aşk, romantizm, cesaret ve tutkuyu sembolize eden renktir.

Feng shui renkleri uygun biçimde kullanıldığında, istenen feng shui enerjisini evinize getirir. Kırmızı renk, feng shui'nin ateş elementinin enerjisini taşır. Ateş, her zaman ilahi enerji sembolü olarak kabul edilmiştir. Hem yaratıcı hem de yıkıcı olabilir. Ateş, güneş ve hayat enerjisini temsil eder. Evinizde feng shui'nin ateş öğesi dengelenmiş biçimde mevcutsa bu, sevinç, heyecan ve güçlü bir cinsel arzu getirecektir.

Kırmızı rengin feng shui enerjsi, uyarılma enerjisidir. Sıcak, tutkulu, zengin ve kutlama niteliğindedir.


Dekorasyon içinde kullanılan kırmızı renk, her zaman lüks ve zenginlik belirtir. Ancak, çok fazla kullanımı, huzursuzluk, öfke patlamaları ve aşırı uyarılma haline yol açabilir. Dikkatli kullanılması daha iyi sonuç verir. Mobilyalarda ya da duvar rengi olarak kullanmak yerine dekorasyonunuzun ayrıntılarında ve aksesuarlarda kullanmak daha iyi sonuç verir.

Feng Shui'de kırmızı renk, çocuk odalarında daha az, oturma odası, yemek odası ve mutfakta serbestçe kullanılan bir renktir.

Evin Doğu ve Güneydoğu yönlerinde (ağaç elementi tarafından yönetilir) ya da Batı ve Kuzeybatı (Metal öğesi tarafından yönetilir.) yönlerinde ateş elementi olan kırmızının kullanılması sınırlanmalı, azaltılmalıdır.

Ateş elementi olan kırmızı renk, evin Şöhret ve ün alanı olan Güney yönünde kullanım için mükemmeldir.

Feng Shuinin üretken döngüsünde ateş, toprağı besleyen element olduğundan, toprak elementinin olduğu feng shui alanlarında kırmızı rengi kullanabilirsiniz. Toprak elementinin feng shui alanları, Evin Merkezi, güneybatı ve kuzeydoğu yönleridir.

2. Feng Shui Açısından Sarı Renk: ATEŞ YA DA TOPRAK ELEMENTİ: Güneşli, Besleyici, Mutlu

Güneş ışığı, neşeli ve canlandırıcı Feng shui rengi olan sarı, herhangi bir ev ya da işyerini her zaman parlaklaştırır. Sarı renk, mutfakta, oturma odasında ya da çocuk odalarında sıcak ve samimi bir enerji oluşturur. Eğer evinizi yeniden dekore etmeyi planlıyorsanız Sıcak ayçiçeği sarısından soluk tereyağı sarısına kadar renk tonu olarak pek çok seçenek vardır.

Sarı renk, herhangi bir odayı yükselen güneş gibi uyandırır.
Sarı renk , çocukların Odaları, Mutfak ve Salon için mükemmel bir feng shui seçimidir.Sarı renk, kırmızı renkle karşılaştırıldığında feng shui'nin ateş elementinin enerjisini ortama daha nazik bir biçimde getirir; tüm renkler içinde en büyüleyicisidir, hem de "daha büyük ve daha geniş alanda kullanıldığında bu renkle birlikte yaşamak daha kolay olur.

Renk araştırmacıları, sarı rengin benlik saygısı artırdığına ve sağlık ve refahı güçlendirdiğine inanmaktadırlar.

Feng Shui uzmanları, sıcak sarı rengin, evinizde doğu ve güneydoğu yönlerindeki bagua alanlarında daha az ve ılımlı düzeyde, evin Merkezinde, güney ve kuzeydoğu bagua alanlarında özgürce kullanılabileceğini belirtmektedir.

3. Feng Shui Açısından Mavi Renk- SU ELEMENTİ: Sakinlik, Huzur, Barış

Mavi muhteşem bir feng shui rengidir. Açık gökyüzü mavisinden okyanusların yumuşak su mavisine ve taç çakranın da rengi olan derin çivit mavisine kadar eviniz için seçebileceğiniz sonsuz çeşitli mavi tonları bulunmaktadır. Feng shuide mavi, açık gökyüzü ve şifa verici ve tazeleyici sularla ilişkilendirilir.

Mavi renk, evdeki Doğu (sağlık), Güneydoğu (para) ve Kuzey (Kariyer) bagua alanlarında kullanım için mükemmeldir. Mavi renk feng shui su elementine aittir. Ayrıca açık mavi, feng shui enerjisinde uyumlu genişleme ve nazikçe büyümeyi, koyu mavi ise derin sakin ve dingin feng shui enerjisini çağrıştırmaktadır.

Bu renk, eviniz veya işyerinizin Doğu(sağlık ve aile) ve güneydoğusunda (refah ve bolluk) bulunan feng shui bagua alanlarında, ağaç elementini besleyen su enerjisi olarak kullanım için mükemmeldir.

Evinize gereken mavi renk, duvar rengi ya da çeşitli dekor öğeleri olarak veya sanat tasvirleri içinde getirilebilir.

Yumuşak mavi renk, ev ofisleri ya da çocukların çalışma odalarında, özellikle tavan rengi olarak bir mükemmel feng shui seçimidir. Çeşitli çalışmalar, çocukların normal beyaz renk tavana göre mavi renkli tavan altında daha iyi bir performans gösterdiğini kanıtlamıştır.

Feng shui önceliklerinize göre, daha iyi bir uyku sağlamak için yatak odanıza koyu mavi elementler konulabilir ya da büyük ve yoğun bir aile için oturma odanızda açık su mavisi kullanabilirsiniz.

Koyu mavi, evinizin veya işyerinizin güney, kuzeybatı ve Batı bagua alanlarında dikkatlice ve daha az kullanılmalıdır. Kuzey, Doğu ve Güneydoğu alanlarında serbestçe kullanılabilir.

En sakinleştirici feng shui birleşimlerinden birisi, eve sınırsız gökyüzü enerjisi ve mutluluk getirdiğinden dolayı mavi ve beyaz rengin birlikte kullanımıdır.

4. Feng Shui Açısından Yeşil Renk: AĞAÇ ELEMENTİ- Büyüme, Sağlık, Canlılık -

Yeşil, feng shui'de yenilenme, taze enerji ve canlanmanın rengidir. Yeşil renk, sinirlerinizi yatıştırır, şifa titreşimlerini doğadan getirerek bütün vücudu dengelediği için, sağlığınız için çok besleyicidir. Yeşil renk ile çalışırken, feng shui enerji etkilerini maksimize etmek için en az birkaç farklı tonunun olması önemlidir.

Feng shui'de Yenileme, yeni enerji ve yeni başlangıçların rengi yeşildir. Feng shuinin Beş Element teorisine göre yeşil renk ağaç elementine aittir.


Feng shuide gerçek bitkiler yeşil renk getirmek için harika bir yoldur. Yeşil renk, evde ya da işyerinde, büyüme ve iyileşme enerjisini getirmek için Doğu, Güneydoğu ve Güney yönlerindeki bagua alanlarında serbestçe kullanılabilir. Kuzey bagua alanında güçlü yeşil renk varlığından kaçınmak gerekir.

5. Feng Shui Açısından Turuncu Renk- ATEŞ ELEMENTİ: Sosyal, Açık, iyimser

Kırmızı rengin feng shui kullanımı, ev ya da işyeri için çok yoğun olduğunda, bunun yerine Turuncu seçilebilir. Evinizde iyi zaman geçirmek ve canlı konuşmalar yapmak için gerekli enerjiyi yarattığından dolayı Turuncu renge, genellikle "sosyal" renk adı verilir. Turuncu renk kışın bize yaz rüyalarını ve sıcak odun ateşini hatırlatır.

Turuncu renk feng shui ateş elementini temsil eder ve bu renk Güney (Şöhret ve ün) ve güneybatı (aşk ve evlilik) feng shui bagua alanları için çok iyidir.

Metal elementi tarafından yönetilen Batı ve kuzeybatı bagua alanlarında Baskın turuncu renk kullanmaktan kaçınılmalıdır, çünkü feng shuinin beş element döngüsüne göre ateş metali eritir.

Yine Ağaç elementi tarafından yönetilen iki feng shui bagua alanında, Doğu ve Güneydoğu bagua alanlarında güçlü turuncu rengin kullanımından kaçınılmalıdır. Beş Element teorisindeki etkileşime göre, ateş odunu yakar.

Canlı ve mutlu turuncu rengi yemekodası ve mutfakta, oturma odasında, çocuk oyun alanında kullanabilirsiniz. Ayrıca evinizde neşeli, canlı ve titreşimli bir enerji yayan bir yer haline getirmek istediğiniz her herhangi bir yer için mükemmel bir feng shui seçeneğidir.

Genellikle, odanın tüm duvarlarını turuncu yapmak yerine, rengi tek bir duvara uygulamak ya da dekorasyon aksesuarları ile odaya turuncu renk katmak daha kolaydır.

Turuncunun yumuşaklık ve sıcaklığı, bu renkle yaşamayı kolaylaştırır. Turuncu temalı Odaların ışığı günbatımında güzel bir altın rengine dönüşür ve bu ve hatırlamayı kolaylaştıran bir duygu olur.

6. Feng Shui Açısından Mor Renk- ATEŞ ELEMENTİ: Şatafatlı, Gizemli, Asil -

Mor renk çok güçlü, titreşimi çok yüksek ve sipiritüel düzeylerle bağlantı (7 çakra) bir renktir. Bu yüzden Feng shui ustaları mor rengin ılımlı kullanımını önermektedir.

Mor renk çok yüksek titreşimli bir renk olduğu için bu rengi evinize duvar rengi olarak kullanımı önerilmemektedir. Bunun yerine yastıklar, resimler gibi gibi çeşitli dekorasyon elemanları ile getirmek daha iyi olabilir. Feng Shui ustaları mor rengin duvarlarda ya da aksesuar olarak yoğun biçimde kullanımının kan hastalıklarını tetikleyebileceğine inanmaktadırlar.

Mor rengin yoğunluğunu serbestçe kullanabileceğiniz en iyi feng shui alanları, şifa odası ya da bir meditasyon alanıdır.


Mor renk aşırıya kaçmadan eve yayılarak kullanılabilir veya lavanta gibi çok hafif renk tonları tercih edilebilir. Batı, Doğu ve Güneydoğu bagua alanlarında mor renk sınırlı olarak kullanılır. Bu alanlarda mümkünse kısıtlanmalıdır.

Koyu mor rengi çalışma ortamınızda getirmek için en mükemmel yol, en güçlü feng shui kristallerinden birisi olan Ametist'i kullanmaktır.

7. Feng Shui Açısından Pembe Renk- ATEŞ ELEMENTİ: Nazik, Yatıştırıcı, Sevgi

Pembe renk sevginin evrensel rengidir, herhangi bir alanda enerji yumuşatmak için mükemmel feng shui rengi olarak bilinir. Bu rengin yumuşak ve hassas feng shui titreşimlerinin kişilerin davranışları üzerinde yatıştırıcı bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu güzel renk yatak odasından çamaşırhane odanıza kadar hemen hemen her yerde kullanılabilir.

Doğru feng shui renk kullanımı, bulunduğunuz çevreye güçlü bir enerji değişimi getirebilir. Pembe renk enerjiyi yatıştıran evrensel sevgiyi temsil eden renktir. Pembe kelimenin gerçek anlamıyla kalbi yatıştırır ve sevgiyle doldurur.

Pembe rengin feng shuide yaygın kullanımı aşk ve evlilik ile bağlantılı bir alan olan Güneybatı bagua alanındadır. Güneybatı Feng shui elementi topraktır, yani ateş elementinin renkleri, "feng shui beş elementi"nin üretken döngüsünde toprak ürettiği için bu alanda kullanılabilirler. Bu alana Ateş enerjisi, duvar rengi, mobilyalar veya dekorasyon aksesuarları ile getirilebilir.

Feng shui dekorasyonu içinde kullanılan en yaygın pembe, yumuşak bir pembe renk olmasına rağmen, pembenin daha sıcak bir tonu olan magenda pembesi, yine ateş elementi olan turuncu ile birlikte daha sıklıkla kullanılmaktadır. Bu iki renk birlikte kullanıldığında daha ateşli bir enerji oluşturur.

Pembe renk, küçük bir kızın yatak odasında ya da yaratıcı ofiste, güzel bir feng shui ilavesi olabilir. En yaygın pembe renk kombinasyonları (yukarıda bahsedilen pembe ve turuncunun yanında) pembe/ yeşil ve pembe/siyah kombinasyonlarıdır.

Pembe ve yeşil aktif, hareketli bir feng shui renk kombinasyonudur. Bu kombinasyon, enerji getiren ateş (pembe) ve Ağaç (yeşil) elementlerini birleştirir, böylece pembenin yatıştırıcı ve sevgi veren titreşimleri güçlenir.

Pembe ve siyah, ateş (pembe) ve su (siyah) feng shui enerjilerini getiren çok zarif ve güzel bir "retro" kombinasyon oluşturur. Bu renk ilişkisinin doğası nedeniyle, bu feng shui renk kombinasyonunun kullanımı, odada sürekli bir diyalog ve ince bir hareketin olduğu ilginç bir gerilim oluşturur.

Pembe renk kapalı bir ortamda çok fazla kullanıldığında, kayan bir efekt oluşturabilir ve burada yaşayan kişilerin hayali bir dünyada yaşamak eğilimi olabilir.

Pembe rengi, kişisel veya iş ile ilgili bir ortama getirmek için en güzel feng shui yolu, bir kase pembe kuvars kristallerini odaya yerleştirmektir. Bu kaya kristallerinin yatıştırıcı pembe renkleri ile, güçlü doğal şifa ve aşk titreşimleri ortama yumuşakça taşınırlar.

8. Feng Shui Açısından Gri Renk - METAL ELEMENTİ- Net, Müstakil, Nötr -

Gri renk genellikle hem sıkıcı (Mat gri!) hem de bir sofistike ve lüks (soylu gri) feng shui rengi olarak kabul edilir. Bu konudaki düşünceniz ne olursa olsun, akıllıca seçtiğiniz sürece, gri renk herhangi bir alana güzel bir feng shui enerjisi getirir.

Gri renk, Metal elementine aittir. Gri renkten en fazla faydalanan Feng shui Ba-Gua alanları Batı (yaratıcılık ve çocuk), Kuzeybatı (yararlı insanlar ve bereket) ve Kuzey (Kariyer ve yaşam yolu) alanlarıdır.

Alanınızın Doğu ve Güneydoğu bölümünde, güçlü gri renk varlığından kaçının. Bu alanların her ikisi de ağaç elementine aittir ve metal ağacı parçalar.

Sıcak, gümüş grisi renk, oturma odasına, ana girişe veya home-ofise güzel, temiz ve merkezleyen bir feng shui enerjisi getirebilir. Sizin, çocuklarınızın ya da yaşlı evebeylerinizin yatak odasında büyük oranlarda gri renk kullanımından kaçınılmalıdır.

Genel olarak gri, feng shuide, herhangi bir alanı temizleyen ve canlandıran keskin ve canlı enerjisi ile bir vurgu rengi olarak kullanılmaktadır.

Feng shui Metal elementinin özellikleri, Keskin, net ve yansıtıcı enerjidir ve gri renk, tam olarak bu nitelikleri ifade eder.

9. Feng Shui Açısından Siyah Renk - SU ELEMENTİ - Bilinmeyen, Sonsuz, Emici

Gecenin, derin suların ve evrensel boşluğun rengi olan Siyah renk, feng shuide herhangi bir alana derinlik, güç katmak ve alanı tanımlamak için kullanılır. Bebek odasında, yatak odasının tavanında veya ana girişte kullanılmaz.

Siyah renk, gizemli ve sofistike feng shui enerjisi ile doludur; Bu enerji, güç ve koruma sağlar. Feng shuide, siyah renk su elementine, kuzey yönüne ve Yin'e aittir. Yani feng shui'nin Yin-Yang kombinasyonunun kadınsı, pasif enerjisinin rengidir.

Siyah renk, eğer ortamda büyük oranlarda kullanılırsa ağır bir duygu iletebilir, bu yüzden herhangi bir dekorasyonda feng shui topraklama elemanı olarak kullanılması gerekir. Diğer feng shui renklerini vurgulamak için ve herhangi bir odaya gücü getirmek için de kullanılabilir.

Kuzey (su), Doğu (ahşap) ve Güneydoğu Ba-Gua alanlarında serbestçe kullanılabilir. Siyah Su elementine ait renk olduğundan kariyer fırsatları çekmek için Kuzey Ba-Gua alanında kullanmalıdır.

Güney (ateş) Ba-Gua alanında, çocuk odalarında, ana giriş, mutfak ve yemek odalarında siyah renk kullanımından kaçınılmalıdır.

Çünkü siyah renk topraklama enerjisi ve istikrar getirir, içeride kullanılacaksa bu göz seviyesinden çok daha yüksek olmamalıdır (Bu renk ticari ya da perakende satış yapılan alanlarda uygulanmaz.)

Bu renk alanınıza, siyah bir çerçeve içinde yer alan siyah beyaz fotoğraflar ile, siyah çerçeveli bir bir ayna (Ayrıca su enerjisi) ile ya da siyah mobilya ile getirilebilir.

10. Feng Shui Açısından Beyaz Renk- METAL ELEMENTİ- Masumiyet, Tazelik, Yeni başlangıçlar -

Beyaz Saflık ve masumiyetin feng shui rengidir. Beyaz aynı zamanda diğer tüm renkleri emen veya içeren renktir. Bu, neden bizim ve saf beyaz boşluğa hayran olduğumuzu ya da bizi son derece memnun ettiğini açıklar. Ayrıca nihai bilgelik ve tüm hayat dersleri özümsenmesinin rengidir.

Feng shuide, beyaz Metal elementine ait bir renktir. Bu rengin Feng shui enerjisi, berrak, net, temiz ve tazedir.Beyaz başlangıçların olduğu kadar net bitişlerin de rengidir.

Beyaz, evinizin her yerinde feng shui kullanımı için mükemmeldir. Özellikle parlak renkleri dengelemekte kullanılır. Beyaz renk herhangi dekorasyonu zor olan bir odanın enerjisini aydınlatmaya yardımcı olabilecek çok yönlü bir renktir.

Beyaz renk, evinizin veya ofisinizin Batı ve kuzeybatı bagua alanları gibi metal elementinin baskın olduğu feng shui alanları için önerilir.

Doğu ve Güneydoğu bagua alanlarında sınırlı olarak kullanılmalıdır. Bu alanlarda baskın renk olarak kullanmak yerine bir vurgu olarak kullanılmalıdır.

Meditasyon alanınızda ya da banyoda taze, saf beyaz boşluk olması ruhsal olarak yatışmanızı ve şifa veren feng shui titreşimlerinin ev boyunca yayılmasını sağlar.

11. Feng Shui Açısından Kahverengi Renk - AĞAÇ ELEMENTİ: Güç, Topraklanma, İstikrar

Kahverengi renk, son yıllarda popüler bir feng shui seçimi olmuştur. Bu rengin besleyici bir feng shui enerjisi vardır ve tüm iyi şeylerle - nefis koyu çikolata, gurme kahve ve güzel maun ahşap- ilişkilidir.

Feng Shui'de kahverengi renk Ağaç elementini temsil eder. En iyi biçimde, Doğu (sağlık ve aile), Güneydoğu (refah ve bolluk) ve Güney (Şöhret ve ün) feng shui Ba-Gua alanlarında kullanılır.

Ana giriş, mutfak, yatak odası ve oturma odasının ön plana çıkan duvarı için çok iyi bir feng shui renk seçimidir. Çocuk yatak odasında ve Feng shui alanınızın Güneybatı bölümünde baskın kahverengi renk düzeninden kaçının.

Çok fazla kahverengi renk olan bir alan, burada yaşayanları hırstan yoksun olmasına ve kendi hayatlarında ileri gitmek istememelerine neden olabilir, bu yüzden her zaman kahverengi ile diğer renkleri dengeli tutmak gerekir.

Çukulata kahvesi ve bülbül yumurtası mavisi, hala iç dekorasyonda ve birçok ev ile ilgili ürün tasarımında yaygın olarak kullanılan en popüler feng shui renk kombinasyonlarından birisidir. Ağaç elementi olan kahverengi ve su elementi olan mavi , besleyici ve birbirinin büyümesini destekleyen feng shui elemanlarıdır.

Kahverengi Zengin, derinlemesine dengelenme sağlayan ve besleyici feng shui enerjisine sahiptir.


Rodika TCHI
Facebook'ta Paylaş